Речено и прећутано

Зашто је "ријалити" крив

Џери Спрингер шоу, легитимно највећи "треш" на телевизији, угашен је летос после скоро тридесет година емитовања на америчком En-Bi-Si-ју. У златно Џеријево доба ријалити програми у Америци деловали су као чедно листање таблоида. Почетком овог века, међутим, "ријалити" се променио и са маргине убацио у врх. Постао је доминантни облик ТВ забаве.

У следећој фази ријалити формат је масовном гледаношћу, врло брзо, спрао жиг срама и стекао "меин стрим" статус. Звезде "ријалитија" постале су брендови вредни стотине милиона долара. Што су били бизарнији расла је њихова популарност и скакала цена. Тако је промовисан нови концепт стицања славе али и нови модел медијске културе.

Утицај "ријалитија" на обликовање ставова и вредности публике, на њене поступке, одлуке и понашање, није до краја истражен. Јасно је да у "ријалити" са својим стиловима и вредностима углавном улазе обични људи и естрадне личности. Не и људи из виших, елитних и владајућих слојева друштва. Али пре две године десио се преседан када је у Америци "лик из ријалитија" склизнуо у "главни ток" и нашао се у Белој кући.

У светлу ових чињеница и домаће полемике између министра културе и "ријалити заједнице", о природи, привлачности и "ријалити" ризицима, за Речено и прећутано говоре Љубиша Ристић, позоришни редитељ, Борис Миљковић, ТВ аутор и креативни директор РТС-а, и медијски теоретичар, доцент на ФДУ Влатко Илић.

Уредник и водитељ емисије је Радован Пантовић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње