Дигиталне иконе

Говорићемо o књизи "Кодирање слободе: Етика и естетика хаковања", ауторке Габријеле Колман (Факултет за медије и комуникације у сарадњи са Мултимедијалним институтом из Загреба, 2015).

Књига нам пружа увид у живот хакерске заједнице, упознаје нас са идејом слободног софтвера и отвореног кôда и разматра хаковање као технички, естетички и морални пројекат који у себи пропитује вредности савременог либерализма.

Ауторка истражује појаву и политички значај слободног софтвера у Сједињеним Државама и Европи, и настоји да осветли етичку позадину хакерске посвећености слободном софтверу, друштвене кôдове којима се хакери воде и политичку борбу кроз коју хакери преиспитују концепте ауторских права и права на интелектуалну својину.

Габријела Колман је антрополошкиња, професорка и истраживачица у области етике компјутерског хаковања. Предаје на Катедри за научну и технолошку писменост на Универзитету McGill.

Саговорник уреднице и водитељке Тамаре Вученовић је Владан Јолер, шеф катедре за нове медије на Ликовној академији у Новом Саду и директор Share фондације.

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње