Спорови у култури

О језицима који се могу користити у парламентарним дебатама

Иако је у скупштинском раду дозвољена употреба језика националних мањина, у Скупштини Србије чује се само српски језик. Очигледно је да је то слободан избор посланика, представника партија националних мањина. Било је и примера када су се посланици из ромских партија понекад обраћали на ромском језику - тада су ангажовани преводиоци.

Шта је предвиђено Законом када је реч о употреби мањинских језика? Да ли се то односи само на оне мањинске заједнице које чине два посто укупног становништва у Србији?  Искуство Европског парламента  нас учи да се у њиховом раду могу користити 24 званична језика Европске уније. А чему нас учи Европска повеља о регионалним или мањинским језицима коју смо ратификовали?

Колико је у случају коришћења мањинских језика у Народној скупштини Србије легислатива обавезујућа; колико је употреба језика на ком ћа се посланик обраћати индивидуална одлука - једно је од питања које ћемо поставити у данашњој емисији. Такође ћемо се позабавити и питањем о техничкој страни ствари - са колико труда и средстава се мора ући и у обезбеђивање квалитетног тима стручних преводилаца.

Гости ауторке и уреднице емисије Мелихе Правдић су Драгољуб Ацковић, заменик директора канцеларије за људска и мањинска права, Драган Драгојловић, књижевник и министар вера (1991-1997) и Милош Ковачевић, редовни професор Филозофског факултета у Београду.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње