Чекајући ветар

Еколошки магазин

Богати или сиромашни, окупани или запуштени - вашке ћемо увек имати. Где има људи, биће и њих и о истребљивању нема ни говора. Тако је на колективном нивоу. На оном појединачном - преостаје нам борба прса у прса ако нам се деси да ове животињице однекуд покупимо. Вашке главе нису опасне, само су досадне и некако срамотне, иако ,ако их имамо, то сигурно није знак да не перемо косу. Обично их донесу деца из вртића и школа , а поједини медији повремено праве сензације од тога. Да ли су стварно вашке постале резистентне на постојеће препарате, како се преносе, да ли су им неке особе и њихове главе посебно омиљени и шта треба радити - о томе говори др Биљана Беговић Вуксановић из Градског завода за заштиту здравља.

На нама је да препознамо да су најлон кесе проблем и да смањимо њихову употребу. Онда ће , можда, и институције нешто урадити. Сувише је појединачних интереса, незнања и незаинтересованости уплетено у ову причу. Непрофитно Удружење грађана ЦЕДИН - Центар за едукацију деце и незапослених Горњи Милановац, покренуо је потписивање петиције за смањење употребе најлон кеса, као први корак у побољшању еколошких услова живота у Србији. Чућете Ђурђију Марковић.

Да ли асоцијације многих у вези са пиранама имају везе са истином - месо оглодано до кости у року од неколико секунди ? А шта ако их неко убаци у Саву ? Да ли је тачно да златне рибице, које су власници бацили, од љупког малог створења постају чудовишта велика као фудбалска лопта, спремна да угрозе сваки еко-систем у коме се нађу ? Да ли камелеон стварно пред нашим очима мења боју у зависности од околине ? Гост емисије је Бранислав Јаковљевић, идејни творац првог Јавног акваријума и тропикаријума у Београду.

Овог викенда, у Топчидерском парку, одржава се Organic live fest: специјални органски програм, органска улица, пројекат еко куће, хибридни аутомобили, садржаји за децу, научни кутак и културно ћоше - све је на располагању посетиоцима. О суштини, потенцијалима и тешкоћама органске приче у Србији говори Никола Буљ, директор Фестивала.

Аутор и водитељ емисије је Александра Вукићевић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом