Соларис

Тема емисије: Мисија Јуно и истраживања Јупитера, а саговорник је Немања Мартиновић, Астрономска опсерваторија Београд

Почетком овог месеца, истраживачка сонда Јуно Америчке космичке агенције успешно је извела маневар којим је ступила у орбиту око највеће планете Сунчевог система. Циљеви мисије обухватају боље разумевање процеса формирања и еволуције Јупитера, упознавање његове структуре, укључујући и разрешење питања да ли ова џиновска гасовита планета крије у себи чврсто стеновито језгро, као и прецизно мерење количине воде и амонијака у Јупитеровим облацима, мапирање планетарног магнетног поља и посматрање изблиза спектакуларних поларних светлости које ово поље изазива.

Научници се надају да ће подаци које ће нам Јуно подарити створити могућност да јасније сагледамо улогу Јупитера у развоју Сунчевог система у целини, укључујући и посредан утицај овог џина на услове за живот на Земљи.

Кратка прича из историје науке говори о Ричарду Диксону Олдхему, британском геологу и сеизмологу који је први јасно показао да се у унутрашњости наше планете налази течно језгро.

Емисија садржи и избор научних вести објављених у светским медијима од претходне среде.

Музички уредник: Ивана Ђорђевић
Тон-мајстор: Иван Лукић

Аутор емисије: Срђа Јанковић

Соларис

Autor:
Срђа Јанковић

Емисија је посвећена темама из области природних наука које обухватају како базична, тако и примењена научна истраживања, са посебним освртом на научни метод, историју и филозофију науке, као и различите аспекте односа науке и друштва. Посебна пажња се поклања појашњењу и истицању кључних појмова и концепата од суштинског значаја за разумевање путева и процеса који воде ка научном сазнању. Саговорници у емисији обухватају научнике који се баве истраживањима из различитих области, од носилаца врхунских резултата и признања до оних који се налазе на почетку свог научног трагања, али и припаднике разноврсних професија који су у прилици да понуде релевантна мишљења о одговарајућим аспектима научних подухвата и науке у целини. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом