Невидљиви људи

Педагошка улога Радио Београда 1929-1941

Образовна функција радија никада није била упитна. Међутим, начин на који су одређене политичке идеје и уверења кроз програм пласирана, посебно је занимљив у формативном, међуратном периоду београдске радио-станице.

Гошћа емисије Невидљиви људи Ивана Весић, музиколошкиња и социолошкиња, истраживачица-сарадница Музиколошког института САНУ и докторанткиња на Филозофском факултету Универзитета у Београду, представиће нам симболичко поље "педагошке улоге" предратног Радио Београда када је реч о одабиру музике и музичких извођача који би омогућили слушаоцима да усвоје претпоставке о томе које су музичке и извођачке праксе прихватљиве. Сазнаћемо, интерпретирајући сведочења уредника и хроничара и сачувану архивску грађу, како су кроз избор музике на радију пласиране југословенске идеје тридесетих година прошлог века и какав је био отпор слушалаца тој пракси.

У редовној рубрици Кутија за памћење Милош Јевтић се присећа својих разговора вођених у оквиру циклуса "Гост Другог програма" са академиком Михаилом Вукдраговићем, композитором и ректором Музичке академије у Београду. Вукдраговић је управо крајем тридесетих година прошлог века био шеф музичког програма Радио-станице у Београду и основао симфонијски оркестар, камерни хор и пратеће музичке ансамбле, а након Ослобођења радио је и као музички руководилац и диригент хора Радио Београда.

Емисију припрема и води Ранко Стојиловић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње