субота, 20. феб 2016, 10:00
Агора
Шта издвајања за војне буџете говори о међународној ситуацији?
Сједињене Америчке Државе планирају да у наредној години утроше 3,4 милијарде долара како би појачале безбедност савезника и ојачале војно присуство у Источној Европи. Русија не седи скрштених руку и предузима све да ојача војно-стратешку равнотежу. Да ли су нове руске војне вежбе борбене готовости политичка порука Турској или припрема за рат? Да ли Турска може да опрости САД сарадњу са сиријским Курдима?
Ово су само нека од питања за саговорнике у првом делу емисије: историчара др Срђу Трифковића, спољнополитичког уредника месечника "Хронике" и др Драгана Петровића, вишег научног сарадника Института за међународну политику и привреду.
У монографији Колаборационистичка штампа у Србији 1941-1944 анализиране су стотине текстова окупационих дневних листова "Ново време", "Обнова" и "Општинске новине", идеолошких недељника "Српски народ" и "Наша борба", сталешких и стручних листова попут "Просветног гласника", "Српског села", "Српског радника", "Српске сцене", као и карикатуре и комични дијалози сатирично-хумористичног листа "Бодљикаво прасе". Између редова информација, пропаганде и идеологије, провејавао је рад немачке цензуре, али и читаве једне генерације српских новинара, на чији је живот ратни вихор оставио неизбрисив траг. О монографији говори приређивач Александар Стојановић, научни сарадник Института за новију историју Србије.
Емисију уређује и води Снежана Бићанин.
Коментари