Чекајући ветар

Еколошки магазин

Архуску конвенцију Србија је ратификовала још 2009, али и даље се о њој мало зна. Грађани имају право на доступност информација о заштити животне средине, имају право да учествују у доношењу одлука и - што је најважније - на правну заштиту, уколико су им прва два права повређена. У току је оснивање Архус центра за југозападну Србију, а планирана је мрежа Архус центара на међународном нивоу. Гости емисије су Амел Курбеговић из НВО "Пријатељи Бродарева", Милорад Митровић, председник Архус центра из Пљеваља и адвокат Сретен Ђорђевић.

Организације цивилног друштва упозоравају да је неопходно њихово укључивање у процес измене Закона о добробити животиња од ране фазе израде. Захтевали су од Управе за ветерину да им што пре буде достављен Нацрт о изменама и допунама Закона, али им је речено да Нацрт још није адекватан за дискусију. О томе говори Милица Ранковић из Удружења за заштиту животиња и развој грађанске свести "Феникс".

Десетине хиљада тона опасног отпада и даље се налазе у фабрикама и предузећима у стечају и процесу реструктурирања, а свакодневно се, из процеса производње оних који раде, генерише нови отпад. Компанија Yunirisk специјалном технологијом опасан отпад претвара у прах који не само да је безопасан већ има и нову намену - користи се у производњи цемента. Чућете Слободана Аранђеловића, директора екологије у Yunirisk-у.

Аутор и водитељ емисије је Александра Вукићевић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом