недеља, 09. феб 2014, 08:00
Чекајући ветар - еколошки магазин
О електричном и електронском отпаду, захваљујући медијима и кампањама, успели смо да научимо да их не треба бацати јер садрже опасне материје.
Aли стари кућни апарати могу и да нам помогну да купимо нове. Предузећа за рециклажу плаћају, истина, не баш високу суму, али ем однесу старо, ем не загађујете животну средину, ем у неким продавницама добијате попуст при куповини новог. Ипак, одзив грађана да се реше е-отпада још није задовољавајући. Ту бар имамо понуђено решење.
Али ако сте освешћени и кад су у питању потрошене батерије и сијалице, па желите да их одложите на безбедно место - сналажење зависи од ваше велике добре воље. Мали је број места у Београду (у осталим деловима Србије још мањи) где постоји контејнер предвиђен баш за то. Не постоји ни погон за рециклажу батерија јер је тако нешто прескупо.
Како и до када ово може да буде превазиђено? Шта зависи од грађана, а шта од институција? Колико су стварно те врсте отпада опасне и колико о томе знају они којима је посао да организују решавање проблема и за њега дају зелено светло? Гост емисије је Небојша Вранеш, саветник у Министарству за енергетику и заштиту животне средине.
Морално-филозофско стављање прста на чело потребно је и актуелно у свим временима, у садашњем можда и посебно. Потрошили смо и оно што нисмо смели, а нисмо се очовечили, нисмо постали бољи. И вероватно треба да нас буде стид.
О томе размишља Породица бистрих потока у представи "Стид", која ће бити изведена у уторак у Српском народном позоришту у Новом Саду. Чућете Божу Мандића.
Да ли зачине у јело треба да стављамо по свом укусу и само зато што одређене имамо у кући, или и ту постоје правила да неке комбинације треба избегавати? И ове недеље са нама је нутрициолог - др Љубомир Пфаф.
Аутор и водитељ емисије је Александра Вукићевић
Autor:
Александра Вукићевић
Еколошки магазин који се бави односом човека и животне средине, човека и природе. Емитује се недељом од 8 до 10 сати. [ детаљније ]
Коментари