Чекајући ветар - еколошки магазин

Свака двадесет два минута једна особа у Србији доживи мождани удар. Последице су или смрт или, мања или већа, углавном трајна оштећења.

Да ли мождани удар може да буде спречен? Иако смо склони да мислимо како он долази ненајављено - није тако. Постоје симптоми који указују да је могућ. Који су симптоми, колико раније могу да се јаве, да ли о њима довољно знају лекари опште праксе? Колико нас лоше навике а колико генетика чине кандидатима за мождани удар?
У нишком студију, гошћа новинарке Виње Берилажић, биће проф. др Мирослава Живковић, са Клинике за неурологију Клиничког центра Ниш.

И данас ће Србија добити двадесет тона опушака и за то ће платити више од три милиона евра. Жалимо се на лош наталитет, а код нас се трудноћа не планира него се - деси. Пушење ствара ризик од настанка многих болести, посебно ако трудница пуши. Препорука је бар шест месеци пре трудноће оставити цигарете, па воћем и поврћем очистити организам. Оно на шта се мало мисли, а још мање зна је да и навике потенцијалних очева играју велику улогу у формирању плода током трудноће, као и у здрављу будућег детета. Лоша храна, неактивност, слатка и газирана пића, цигарете и алкохол - резултат је да се гомилају масне наслаге у крвним судовима, да обољевамо и морамо вештачки да поспешујемо плодност.
Чућете др Петра Боровића у причи која није лепа, али великим делом зависи од нас. Да може много да се уради, показује пример Финске.

Аутор и водитељ емисије је Александра Вукићевић

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом