уторак, 21. јун 2011, 20:00
Код два бела голуба
Први српски владар који је после дугог прекида у културном животу успео да врати уметничку музику, иако сам неписмен, био је кнез Милош Обреновић. Желео је да се у погледу церемонијала изједначи са осталим европским дворовима.
Зато је донео одлуку да оснује оркестар по угледу на европске дворове са европским инструментима и професионалним свирачима. 1829. године упутио је позив Јосифу Шлезингеру, који је до тада био градски капелник у Новом Саду да дође у Србију и организује музички живот.
Шлезингер је добио звање "Капелмајстора Књажевско српске банде". Капелник је тешко сарађивао са својом бандом. Бандисти су били обични војници, регрутовани од неписмених или полуписмених сеоских младића.
Требало је да уложе много напора да науче компликоване музичке знаке и савладају тешку музичку технику, а уз то су морали да обављају и друге тешке послове. Тек 1836. године кнез Милош је издао наредбу да се "Бандисте само с музикалним изученијем, које много труда изискује, занимају и да бандисте само бандисте буду, а шнајдери и чизмари буду из војничке гарде".
Тако је почело, а већ неколико година касније одржан је први јавни концерт у Београду и музика је пратила сваки дворски бал. Из дворова обе српске династије постојано се чула музика. У емисији ћете чути коме је првобитно била посвећена музика на речи песме "Што се боре мисли моје".
Радио Београд 1, 20.00
Autor:
Војислав Карановић
Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]
Коментари