субота, 05.04.2025, 10:05 -> 18:33
Извор: Радио Београд 1
Аутор: Марина Стојадиновић
У „Help netu“ почиње обука за формалне неговатеље
О тешко покретним и дементним особама углавном брину њихови ближњи, који немају вештину, а ни финансијске могућности за тај вид кућне неге. Има ли решења или макар извесне подршке у таквим околностима? Зашто је нега у кући императив старијим особама, посебно када живе саме или са старијим супружником? Да ли држава и локалне заједнице могу да ангажују више формалних неговатеља? Део решења нуди цивилни сектор попут Центра за подршку и инклузију “Help net“, а кроз пројект "Подизање компетенција жена које тешко долазе до посла“. У оквиру тог програма ових дана почиње и обука за формалне неговатеље. Више појединости доноси нам Владимир Јовановић, програмски координатор у Центру „Help net“ у Београду.
Минуте за здравље ћемо издвојити за хематолошке малигнитете који чине више од седам одсто свих карцинома. На Национални дан борбе протв лимфома, хроничне лимфоцитне леукемије и других облика рака крви, лекари су упозорили да је подизање свести јавности о болестима, симптомима и опцијама лечења кључ успеха у терапији. Али и у примени иновативних лекова којих у Србији и даље нема довољно. Представници удружења пацијената и онколози су поновили да је најбоље болест открити у раној фази када је већа шанса за излечењем. Међутим, пацијенти због необавештености често занемаре прве симптоме.
И Маја Марковић, председница Удружења оболелих од лимфома и хроничне лимфоцитне леукемије – ЛИПА случајно је, пре двадесет година, открила да болује од агресивног рака крви - дифузног Б крупноћелијског лимфома. Каже да је, у више наврата, приметила неколико симптома, а када се јавила лекару била је у четвтом стадијуму болести. Преживела је захваљујући иновативним лековима.
У Херцеговини, жене су вековима биле препознатљиве по именима својих мужева, а не по властитим. Тај обичај на селу и данас опстаје, па чак и на умрлици женама пише име које су добиле по мужу, означавајући тако припадност. У ранијим временима, када се веровало да жени образовање није потребно, она је била та која је носила кућу, била симбол снаге и очувања породице. И данас, у савременом добу, упркос променама и еманципацији, у херцеговачким селима тај обичај је опстао и подсећа на непоколебљиву моћ тамошњих жена. Чућемо репортерски запис наше Саре Колак која је недавно боравила у околини Требиња где је срела Милановицу, Гајиновицу и њихове рођаке.
Уредник и водитељ Марина Стојадиновић.
Музички уредник Петар Вукосављевић.
Радио Београд Један, 10:05.
Насловна страница – Владимир Јовановић (Фото/М. Стојадиновић)
Autor:
Марина Стојадиновић
Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет четири године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]
Коментари