Дан студената

Прошлост и садашњост академског активизма

Двадесети век променио је свет као мало који раније. Глобализацијски трендови изродили су многе новине на друштвеном плану. Једна од њих су и студенти у политици. На нашим просторима, први велики студентски протести јавили су се између два светска рата. У побуни 1936. страдао је студент комуниста Жарко Мариновић. Данашњи дан, 4. април обележава се као Дан студената. Од тада до данас, историја памти више великих студентских протеста. О природи, мотивима и ефектима студентских побуна од 1936. до данас, разговарамо са историчарем Драгомиром Бонџићем са Института за савремену историју.

Што се бели, мори, горе Шар планина. Некада, као у песми, белела се од снега, али и од стада коза и оваца. Сада је стада све мање, као и људи спремних да се баве сточарством и остану у селима под Шар планином. У потрази за послом, бољим и безбеднијим животом, млади напуштају Сиринићку жупу. Последњи потези Приштине, гашење српских институција и забрана динара, додатно су убрзали исељавање Срба. У селима Севце и Врбештица у то се уверио и колега Иван Миљковић.

У дигиталној ери, традиционалне друштвене игре полако нестају. Нова генерација младих скоро и да не зна за друштвене игре попут Не љути се човече, Монопола или Ризика. Зато се последњих година у Србији све више оснивају клубови друштвених игара. Њихов циљ је да сачувају стари види забаве и дружења. Један од њих је и клуб друштвених игара Квест, а наш саговорник је Војислав Арсић, суоснивач Квеста.

 Уредник и водитељ: Ана Томашевић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом