Читај ми!

Антун Густав Матош у Београду

Хрватски песник, новелиста, фељтониста, есејиста и путописац, Антун Густав Матош (1873–1914) заузима истакнуто место у историји хрватске и српске књижевности. У последњој деценији XIX и у првој деценији ХХ века игра значајну, чак јединствену улогу у јужнословенском књижевном контексту, улогу која је од њега начинила једног од најважнијих посредника између хрватске и српске књижевнокултурне средине.

Матош је у два наврата боравио у Београду. Први пут било је то у периоду од 1894. до 1897, а други пут, од 1904. до 1908. године. То му је омогућило да добро упозна српску књижевну и културну ситуацију тог времена, и стекне представу о историјском развоју и неким важним одликама српске књижевности. Боравећи два пута међу Србима, у главном граду књижевних и културних збивања у Србији, Матош је стекао велико искуство као и бројне познанике и пријатеље међу српским писцима. Притом је испољио свестран интерес за значајне књижевне токове и њихову динамику. У главном граду Србије настале су бројне и исцрпне Матошеве забелешке о културном, уметничком и политичком животу ове земље и града који ће у његовом делу остати као трајно сећање и лепа успомена.

У вечерашњој емисији биће речи о Антуну Густаву Матошу. Чућемо причу о његова оба боравка у Београду, и о томе како је он доживео овај град, српску културу и књижевност.

Аутор емисије: Славица Гароња.

 

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње