субота, 07.12.2024, 10:05 -> 09:57
Извор: Радио Београд 1
Аутор: Марина Стојадиновић
Стари су честа мета различитих трговачких превара
Старији суграђани у Србији честа су мета најразличитијих финансијских превара. Варају их на кућном прагу, телефонским позивима заказују разноразне „продаје“, а преваранти вребају своје жртве и на интернету. Истраживања показују да је свака шеста особа старија од 65 година у Србији била жртва неке од ових превара. О најчешћим облицима трговачких злоупотреба, али и о превенцији и едукацији говориће мр Надежда Сатарић из Удружења „Amity - Снага пријатељства“.
Рубрику за здравље ћемо посветити оболелима од лимфома и других облика хематолошких малигнитета и говорити о доступности савременим терапијама за ова обољења. На то су недавно указали лекари и представници Удружења пацијената ЛИПА, на трећем Регионалном конгресу о лимфомима у Београду. На скупу је закључено да је неопходно да оболели добију иновативне лекове у првој фази болести, јер су тада најефикаснији због високе стопе излечења. За нашу емисију говоре доц. др Зорица Цветковић, хематолог из КБЦ „Земун“ и председница Удружења оболелих од лимфома ЛИПА Маја Марковић.
Стручњаци упозоравају да се хематолошки малигнитети могу догодити сваком и да не постоје фактори ризика за њихов настанак. А не постоје ни препознатљиви симптоми болести и већина пацијената случајно открије да има неко малигно хематолошко обољење.
Иако је Републички фонд за здравствено осигурање (РФЗО) последњих година направио значајан помак увођењем великог броја иновативних медикамената за онколошке болеснике и даље постоје болести, попут хематолошких малигнитета, нон-хочкинов лимфом, односно агресивни дифузни Б крупноћелијски лимфом, Хочкинов лимфом, полицитемије вере (ПВ) и хронична лимфоцитна леукемија (ХЛЛ), за које иновативни лекови нису на листи или их није могуће добити ни једним механизмом. Зато је, између осталог, један од циљева у првој линији лечења смањење ризика од напретка болести када су и шансе веће да се спречи релапс и сачува живот.
У минутима за културу ћемо говорити о сениорима од пера и речи – професионалцима и аматерима. И ове године су на 17. Олимпијади спорта здравља и културе трећег доба у Врњачкој Бањи представили своја постигнућа на сусретима прозних и поетских стваралаца из свих крајева наше земље. О значају писања и у познијим годинама и о поштовању концепта активног старења сазнаћемо више од председника Књижевног клуба Покрета трећег доба Србије проф. др Живка Кулића.
Уредник и водитељ Марина Стојадиновић.
Музички уредник Петар Вукосављевић.
Радио Београд Један, 10:05.
Насловна страница – (Фото/ РТС)
Autor:
Марина Стојадиновић
Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет четири године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]
Коментари