четвртак, 28. нов 2024, 10:05
За генерација З приоритет - равнотежа између пословног и приватног живота
Готово дневно добијамо резултате различитих истраживања које се баве генерацијом З, односно младима рођеним у периоду од 1996. до 2010. Будући да чине око трећине укупне светске популације и да ће до 2026. њихов удео међу запосленима достићи исти проценат, тржиште рада увелико се припрема за новине које ће унети генерација З. Током октобра ове године, Стартуј Инфостуд је спровео истраживање међу 1805 младих у Србији како би стекао дубљи увид у њихове ставове и искуства на тржишту рада. Основне каратктеритике њиховог приступа раду је да вреднују равнотежу између пословног и приватног живота, од послодаваца очекују добар однос према запосленима, могућности за напредовање и стабилности радног места. Иако у високом проценту оцењују да образовне институције не пружају адекватну подршку у припреми за тржиште рада, оптимизам остаје присутан код 70% младих, који верују у позитиван развој своје каријере. Детаље овог истраживања чућемо од Татјане Видаковић из Стартуј Инфостуд.
Ове седмице завршена је серија од 24 образовне радионице на тему заштите репродуктивног здравља намењене младима без родитељског старања. Пројекат „Спречи – не лечи” био је усмерен на подизање свести младих о значају очувања репродуктивног здравља, превенције полно преносивих болести и одговорног планирања породице, кроз серију радионица и интерактивних активности у четири установе Центра за заштиту одојчади, деце и омладине. Учесници, старости од 15 до 22 године, имали су прилику да се информишу, размене искуства и стекну вештине које ће допринети њиховом здравијем и сигурнијем одрастању, наводи се у извештају организатора радионица, Удружења грађана „Фокус Арт“. За Магазин говори председник Удружења и аутор пројекта „Спречи-не лечи“ Михајло Павић.
У другом сату Магазина тражимо одговор на питање зашто је први круг председничких избора у Румунији изазвао шок и неверицу не само у тој земљи, већ га са великом пажњом анализирају пре свега евро-атлантски свезници. Наиме, кандидат који је дошао готово ниоткуда, без странке која би га подржала и без икакве покривености у медијима, али са снажним присуством на друштвеним мрежама, победио је у првом кругу председничких избора. Оштрог критичара ЕУ и НАТО, Калина Ђорђескуа игнорисали су не само његови противкандидати, него и већина агенција за истраживање јавног мњења. Шта више, уочи избора прошле недеље, прогнозирали су му су му тек пет одсто гласова. А он је ушао у други круг, са освојених готово 23 одсто гласова. Ђорђеску ће се 8. децембра суочити са Еленом Ласкони, кандидаткињом десног центра. Велику битку између Истока и Запада у Румунији, како су три узастопна изборна викенда назвали тамошњи аналитичари, додатно ће усложнити предстојећи викенд када се одржавају парламентарни избори, будући да су кандидати две деценијама најјаче странке, социјалдемократа и либерала испали из председничке трке. Куда иде Румунија, питамо историчара са Балканолошког института САНУ Драгана Бакића.
Са Вама, Јелена Видић.
Autor:
разни аутори
Животне теме, атрактивни гости, добро расположење - анализа актуелних дешавања, вести из земље и света. [ детаљније ]
Коментари