Читај ми!

Породична прича

У току је Етно камп Музичке омладине Београда на више локација у престоници. Радионице се одржавају на више на више места у Београду, у Дорћол плацу, УК Пароброд, Кући Ђуре Јакшића и сали КЦБ Артгет. Етно камп је програм Jeunesses Musicales International - највеће светске мреже омладинских и музичких организација за народну, world и традиционалну музику, основаног 1990. године и намењеног младим музичарима (до 30 година) са мисијом да оживе и одрже у животу глобално културно наслеђе.

Данас присутан у преко 40 земаља на 6 континената. Етно ангажује младе кроз низ годишњих међународних музичких кампова, као и радионица, концерата и турнеја, радећи заједно са школама, конзерваторијумима и другим групама младих на промоцији мира, толеранције и разумевања.

У сржи Етна је његов приступ вршњачком учењу у коме млади једни друге уче музици из својих земаља и култура. То је неформална педагогија која се усавршавала у протекле 33 године, обухватајући принципе интеркултуралног дијалога и разумевања. Етно пружа јединствену прилику младим људима из целог света да се окупе и ангажују кроз музику на начин који карактерише поштовање, великодушност и отвореност.

Етно камп води фрулашица Неда Николић и басиста Ведран Савић. Низ радионица резултираће са два концерта, и то у петак 11. октобра у 20 часова на Дорћол плацу, и у суботу 12. октобра у 20 часова у Павиљону Цвијете Зузорић.

Специјална гошћа програма ће бити "принцеза трубе" Данијела Веселиновић која ће са учесницима кампа причати на тему "Положаја жене у индустрији народне, world и традиоционалне музике".

У току је и конкурс за младе композиторе до 30 година за оригиналну музику за емисију "Добро јутро, децо", на тему "Пустоловина", инспирисану делом Владимира Андрића, у трајању од 5 до 10 минута са варијацијама.

Радове послати до 10. новембра 2024. године у mp3. формату на мејл: dobrojutrodeco.konkurs@rts.rs

Један аутор може послати највише три рада. Име добитника награде у износу од 50 хиљада динара објавићемо 1. децембра у емисији Фамилиологија: Рокументарац, на таласима Радио Београда 1.

Данас у Породичној причи причамо причи о музици, наградама, такмичањима, Етно пројекту, Музичкој омладини као породици и утицају породице на формирање музичког укуса.

Гости емисије су: Татјана Војнов, музиколог, председник музичке омладине Београда и професорка у Музичкој школи "Станковић", Никола Нејчев, студент музикологије, програмски уредник и ПР Музичке омладине Београда и студенти четврте године на Академији уметности у Новом Саду: Матеја Блажић и Богдан Ђурановић. Матеја свира саксофон, Богдан фагот.

Аутор - Слађана Бушић

Фамилиологија Фамилиологија

Autor:
Редакција за децу и младе

Програм за децу и младе Радио Београда 1 постоји пуних шест деценија. Од тренутка када је Радивоје Лола Ђукић добио «партијски» задатак да организује нешто што би деци тих година било забавно и корисно, он је, талентован и мудар, направио дечју групу. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње