Читај ми!

Дан победе и Дан Европе

Овај дан, 9. мај обележава се у целој Европи и у многим земљама света. За Европску унију, то је Дан Европе, за Русију-Дан победе.

Дан победе, 9. мај у Русији се доживљава као отаџбински празник. То је тренутак када се Руси сећају и одају почаст небројеним животима положеним у борби против нацизма. Црвена совјетска застава истакнута на куполи Рајхстага у центру Берлина означила је коначну победу над фашизмом. Деветог маја 1945., немачка влада потписала је капитулацију, а маршал Жуков ју је ратификовао. У Москви се одржава традиционална победничка војна парада. Тако ће бити и ове године, упркос рату на истоку Европе. О празнику и паради разговарамо са колегом, дописником Новости из Москве Бранком Влаховићем

У ситне сате, између 8. и 9. маја 1945.године, Немачка је потписала капитулацију пред западним савезницима. Каснији догађаји, хладни рат, зачеци Европске уније и конфронтација истока и запада довели су до различитог односа према Дану победе и различитог обележавања. Због тога, Дан победе више није јединствен. У земљама Европске уније данас се обележава и Дан Европе. Шта он симболизује и какав однос чланице уније имају према Дану Европе, известиће нас дописник РТВ из Брисела Иван Илић.

У Магазину ћете чути и сећање Момчила Одановића, учесника завршних борби за ослобађање Београда и Југославије 44/45 -те, носиоца партизанске споменице, борца Шесте личке дивизије, кога је 2015. председник Путин одликовао Медаљом победе. То било једно од последњих сведочења Момчила Одановића о сламању фашизма. Он више није жив, али његово сећање  чува архива Радио Београда. 

Селаковићи, Милићи, Видњевићи, Радојчићи, Вукмановићи, Дмитровићи…То су српска презимена која се више од 500 година породично наслеђују у Белој Крајини и потичу од првих ускока који су дошли у те крајеве. Писани трагови сведоче да су Срби на југоистоку Словеније староседеоци. Живе у неколико села која припадају општини Чрномељ, надомак Новог Места и близу границе с Хрватском. Села су црквено подељена између Митрополије загребачко - љубљанске и Епархије горњокарловачке. Мештани се, како кажу, труде да их асимилација не прогута и да сачувају српски идентитет. Како им то успева, испричали су нашој екипи која их је посетила и колегиници Наташи Аћимовић.

Са вама Ана Томашевић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње