среда, 21. феб 2024, 13:05
Породична прича
„Вуков језик, језик сељака и овчара, жив и свеж, мирише на њиву, на планински ветар, на крв, зној, пркос, на широке просторе живота, са свим што је у њему добро и зло, лепо и ружно. То је апокрифни, изразито световни језик, освештан муком и горким искуствима, сав овоземаљски, чак и када изражава наивну фантастику своје детиње космогоније, неумитан кад памти, подсмешљив кад се спори, циничан кад се поштује, гибак, животан, убедљив увек.“ Овако је о језику казивао књижевник Меша Селимовић.
Како данас на Међународни дан матерњег језика гледамо на језик и како да доживљавамо.
У Породичној причи причамо причу о језику кроз породицу, језику музике, језику професора, језику ученика, језику који може и којим се може много, да ли се и колико мењао, причамо и о недавном боравку наше гошће у Кини и сусрету са новим језицима и новим културама…
Меша Селимовић се пита: „А Његош? Још ни до данас није задовољавајуће испитана посебност Његошева језика, и овај велики песник се у том погледу не издваја између осталих. Често се чак везује за дух и суштину наше књижевности, а не уочава се други, другачији пут којим иде његова поетска мисао.“
Гошћа у студију нам је познавалац лика и дела Петра Петровића Његоша, Милица Миловић, кантаутор, теоретичар културе и медија, проф. у бројним музичким школама, однедавно диригент и у Цркви Светог Василија Острошког у Бановцима. Током емисије ће нам свирати и певати на српском и на кинеском језику.
У емисији реч имају и најмлађи, јер они знају све о писму, а такође чућемо и младе из других земаља који уче српски језик.
Аутор емисије – Слађана Бушић
Autor:
Редакција за децу и младе
Програм за децу и младе Радио Београда 1 постоји пуних шест деценија. Од тренутка када је Радивоје Лола Ђукић добио «партијски» задатак да организује нешто што би деци тих година било забавно и корисно, он је, талентован и мудар, направио дечју групу. [ детаљније ]
Коментари