За две године број страних радника у Србији више него удвостручен

У Србији има од 150 до 200 хиљада младих, старости између 15 и 30 година, који су невидљиви за систем. Нису запослени, нити су у неком од програма образовања и припадају такозваној НИТ категорији. То је рекао пројектни менаџер Делегације ЕУ у Србији Метју Пенот, прошле седмице, на представљању годишњег извештаја о политичкој, економској и социјалној партиципацији младих у 2022. години. Има ли детаљнијих податако ко су ти млади људи и који су разлози да нису евидентирани у систему државних институција. Наша гошћа је Миљана Пејић из Кровне Организације Младих Србије.

У нашу земљу долази све више страних радника из целог света, а прошле године је странцима издато 113 одсто више радних дозвола него у 2021. години. Тај тренд ће се наставити, најавио је недавно министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић, који је казао да велики број инфраструктурних пројеката у нашој земљи, значи да ће бити потребан велики број радника, односно да ће Србија морати да увози радну снагу. Зашто се јавља све већа потреба за страном радном снагом, да ли постојећи закони покривају све аспекте њиховог радног ангажмана и како се ова „миграција“ одражава на домаће тржиште рада, питамо Олгу Вучковић Кићановић, специјалисту за радно право.

У данашњем Магазину и о дешавањим у британској краљевској кући где, због здравствених проблема, истовремено службене дужности не обављају краљ Чарлс, престолонаследник принц Вилијам и његова супруга принцеза од Велса. Позабавићемо се и глобалним феноменом Тејлор Свифт, која је претходног викенда ушла у историју као прва певачица која је освојила четврту Греми награду, за албум године.

Са вама Јелена Видић.

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње