Читај ми!

Због претеране буке, милиони младих у опасности од губитка слуха

Грађевински отпад у Србији чини више од 75 одсто укупног смећа. Наше депоније немају услова да приме толику количину грађевинског шкарта, па се као логично решење намеће потреба његове прераде. То би требало да омогући Уредба коју је Влада усвојила пре неколико дана, а која прописује начин управљања грађевинским отпадом. Тим поводом гост нам је професор Машинског факултета, Александар Јововић.

У укупној потрошњи енергије сектор зградарства и грађевинарства учествују са близу 40 одсто. Решење овог проблема не подразумева само технолошка унапређење, већ, пре свега, добро планирање. Концепт биоклиматске архитектуре управо даје одговор на изазове промењених климатских услова. О томе ћемо разговарамти са доценткињом Архитектонског факултета, Бојаном Зековић.

Светска здравствена организација упозорава да је, због изложености буци, више од милијарду младих између 12 и 35 година у опасности од губитка слуха. Бука је и званично, сврстана у групу загађивача, што значи да је претња јавном здрављу. На жалост, у јавности не постоји довољно развијена свест о размерама тог проблема. Саговорница нам је научна сарадница Института за фиозофију и друштвену теорију, др Александра Булатовић из грађанске иницијативе ТРН у Горњем Милановцу.

Уредник и водитељ Оливера Стајић.

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње