Читај ми!

Никад није прерано, а ни прекасно за смањење ризика од деменције

Наредног четвртка, 21. септембра, биће обележен Међународни дан борбе против Алцхајмерове болести. И у Србији ће, низом скупова и трибина, бити скренута пажња на проблеме особа са деменцијом. Реч је о болести за коју још увек нема лека а која дуго траје, чак и до 15 година. Поред оболелог највише трпе породице, јер такав болесник захтева непрестану негу и наџор. Дневни смештај пацијената и превентивни програми за рано откривање болести су неопходни. О Националном плану, подршци државе и факторима ризика за настанак деменције говориће председница Управног одбора Српског удружење за Алцхајмерову болест мр Надежда Сатарић из асоцијације „Amity – Снага пријатељства“.

Минуте за здравље посветићемо и скринингу на рано откривање рака плућа које се већ две године спроводи у Институту за плућне болести Војводине у Сремској Каменици. Број новооткривених пацијената је упозоравајући и међу њима предњаче пушачи. Циљ је да се болест дијагностикује у раној фази када је потпуно излечива а терапија знатно јефтинија - каже доц. др Горан Стојановић, управник Клинике за пулмолошку онкологију Института за плућне болести Војводине.
У сусрет 1. октобру, Међународном дану старијих особа, у понедељак почињу Дванаести дани сениора Волонтерског сервиса Звездара под покровитељством ове градске општине. Манифестација има бројне културно-уметничке садржаје посвећене старијим суграђанима и трајаће до наредне суботе 23. септембра.

Уредник и водитељ Марина Стојадиновић.

Музички уредник Драган Димић.

Радио Београд Један, 10:05.

Насловна страница - Фото/РТС

Доживети стоту

Autor:
Марина Стојадиновић

Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет четири године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње