субота, 16. сеп 2023, 10:05
Никад није прерано, а ни прекасно за смањење ризика од деменције
Наредног четвртка, 21. септембра, биће обележен Међународни дан борбе против Алцхајмерове болести. И у Србији ће, низом скупова и трибина, бити скренута пажња на проблеме особа са деменцијом. Реч је о болести за коју још увек нема лека а која дуго траје, чак и до 15 година. Поред оболелог највише трпе породице, јер такав болесник захтева непрестану негу и наџор. Дневни смештај пацијената и превентивни програми за рано откривање болести су неопходни. О Националном плану, подршци државе и факторима ризика за настанак деменције говориће председница Управног одбора Српског удружење за Алцхајмерову болест мр Надежда Сатарић из асоцијације „Amity – Снага пријатељства“.
Минуте за здравље посветићемо и скринингу на рано откривање рака плућа које се већ две године спроводи у Институту за плућне болести Војводине у Сремској Каменици. Број новооткривених пацијената је упозоравајући и међу њима предњаче пушачи. Циљ је да се болест дијагностикује у раној фази када је потпуно излечива а терапија знатно јефтинија - каже доц. др Горан Стојановић, управник Клинике за пулмолошку онкологију Института за плућне болести Војводине.
У сусрет 1. октобру, Међународном дану старијих особа, у понедељак почињу Дванаести дани сениора Волонтерског сервиса Звездара под покровитељством ове градске општине. Манифестација има бројне културно-уметничке садржаје посвећене старијим суграђанима и трајаће до наредне суботе 23. септембра.
Уредник и водитељ Марина Стојадиновић.
Музички уредник Драган Димић.
Радио Београд Један, 10:05.
Насловна страница - Фото/РТС
Autor:
Марина Стојадиновић
Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет четири године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]
Коментари