Читај ми!

Зашто бање нису довољно приступачне старијима и особама са инвалидитетом?

Да ли је извесно да ће просечна пензија у Србији до краја 2025. године бити 50 одсто вредности од просечне плате и да ли је тај циљ достижан? О томе су разговарали представници репрезентативних удружења пензионера са премијерком Аном Брнабић и министром финансија Синишом Малим. Будући да је инфлација смањила вредност пензија, неке од синдикалних организација негодују због тога, а из Владе уверавају да ће подржати формирање Националног савета за бригу о пензионерима и да ће држава учинити све да побољша матерјални положај старијих житеља.


Колико су бањски центри приступачни особама са инвалидитетом и старијим суграђанима? Зашто у лечилиштима још увек има физичких баријера због којих се тешко стиже на рехабилитацију? О томе је Савез за приступачност спровео истраживање „Живот је бања“ у оквиру Пројекта „Јачање отпорности старијих људи и особа са инвалидитетом током ЦОВИДА-19 и будућих катастрофа“ Црвеног крста Србије, уз подршку Европске уније, Аустријске развојне агенције и Црвеног крста Аустрије. О могућим бољим условима за боравак у бањама разговараћемо са Наташом Тодоровић, психологом из Црвеног крста Србије, експертом међународне мреже за превенцију насиља над старијима у Европи и председницом српског Геронтолошког друштва.

А шта држава може да промени у бањама и рехабилитационим центрима с обзиром на њихов имовински статус? Повереница за заштиту равноправности Бранкца Јанковић верује да бањска лечилишта имају велики потенцијал за све посетиоце, па и за особе са инвалидитетом и старије људе. Једно од таквих центара биће Сијаринска бања која ће у потпуности бити прилагођена потребама особа са инвалидитетом и старијих житеља Србије.

У рубрици радио-портрет представићемо професора физичког васпитања у пензији Божидара Прибаковића. Члан је пензионерског Дневног клуба и центра Врачар у Београду. Иако има 82 године сачувао је ведар дух и лак корак. Држи часове ТАИ-ЧИ вежби, плеше на игранкама и пише поезију.

Уредник и водитељ Марина Стојадиновић.

Музички уредник Драган Димић.

Радио Београд Један, 10:05.

Доживети стоту

Autor:
Марина Стојадиновић

Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет четири године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње