петак, 12. мај 2023, 10:05
Савремена породица између идиле и распада
Синтагма да је породица основна ћелија друштва одавно се доживљава као израубована фраза. У времену, или моделу савременог друштва које форсира свеопште слободе, глорификује индивидуу, њена права, социјални статус и улогу, породица је остала по страни. Институција која је својеврсни инкубатор личности губи на вредности и значају. При том, много више губе деца. Шта се дешава са децом у савременој породици, о томе разговарамо са Јованом Папан, уредницом сајта Детињарије.
Млади највише верују једни другима и могу помоћи у решавању различитих дилема и проблема. Први социјални дијалог те врсте покренут је у Техничкој школи ГСП у Београду, а биће их у наредном периоду и у другим градовима у Србији, рекли су из Канцеларије за дуално образовање која је, заједно са средњим школама, факултетима и другим институцијама, покретач ове иницијативе. Старије колеге имају прилику да млађима пренесу знања и искуства која су стекли током формалног и неформалног образовања. "Ту смо да их подржимо и да им поручимо да верујемо у њих и да је нормално да имају одређене проблеме и изазове са којима смо се и ми суочавали", рекли су они који су пре три, пет или десет година изашли из школских клупа. Пре неколико дана око 200 ученика прве године Техничке школе учествовало је у социјалном дијалогу. Пренећемо део разговора са трибине „ Млади-млађима“…
Све више страних држављана тражи радну дозволу у Србији. Овај тренд траје већ неколико година и број захтева се практично удвостручава у свакој следоћој години. Очекује се да број странаца који траже посао у Србији буде већи од 50 хиљада. Овај феномен има своје разлоге, али тражи и одговарајуће решење. Влада је најавила либерализацију процедуре, а синдикати су изразили бојазан да би то угрозило положај домаћих радника. Шта је реално и корисно за наше тржиште рада разговарамо са Срђаном Андријанићем из Националне службе за запошљавање.
Кућа нобеловца Иве Андрића у Херцег Новом пошто је више пута после пишчеве смрти мењала намену сада је Музеј.О залагањима Херцегновљана да се Андрићева кућа врати у првобитно стање са организатором Музеја Госпавом Косовић разговара уредница Другог програма Радио Београда Мелиха Правдић. У разговору и о другим значајним ствараоцима којима је Херцег Нови био инспирација.
Најстарија програмска акција наше куће, „Књига солидарности“ обележава пола века постојања. За ових 50 година, „Књига солидарности“ даровала је годишње више од 12 хиљада књига скоро свакој библиотеци широм земље и у окружењу. Јубилеј је овенчан у Братунцу. Библиотеке две братуначке школе богатије су за више од хиљаду наслова. О томе, за Магазин говоре уредник „Књиге солидарности“ Михаило Шћепановић и председник општине Братунац Лазар Продановић
Уредник и водитељ Ана Томашевић.
Autor:
разни аутори
Животне теме, атрактивни гости, добро расположење - анализа актуелних дешавања, вести из земље и света. [ детаљније ]
Коментари