Читај ми!

Реприза

Филип Вишњић

Филип Вишњић (Горње Трново, 1767 - Вишњићево, 1834), један је од најпознатијих српских гуслара и народних песника. Као дете ослепео је од великих богиња, па је као слепац научио да свира и пева уз гусле. Певао је најпре туђе песме, а касније је испевао 13 оригиналних и историјски веома тачних песама, које је објавио Вук Стефановић Караџић. Због својих песама прозван је "српским Хомером".

Поетско дело Филипа Вишњића чини 13 оригиналних песама из Првога српског устанка и 4 старе прерађене песме. Било је то укупно око 5.000 стихова. Његове песме обилују мноштвом историјски тачних података. У његовим песмама налази се 320 идентификованих личности и места. Што се тиче битних ствари, у песми је све било тачно и ту се није служио песничком слободом да искриви историју. Али му песме карактерише и посебна поетска снага и замах имагинације.Поетско дело Филипа Вишњића чини 13 оригиналних песама из Првога српског устанка и 4 старе прерађене песме. Било је то укупно око 5.000 стихова. Његове песме обилују мноштвом историјски тачних података. У његовим песмама налази се 320 идентификованих личности и места. Што се тиче битних ствари, у песми је све било тачно и ту се није служио песничком слободом да искриви историју. Али му песме карактерише и посебна поетска снага и замах имагинације.

У песмама се налазило обиље података, које је могао да добија само из прве руке, али и да проверава пролазећи кроз села описана у песмама. Неке од његових песама су: Почетак буне против дахија, Бој на Чокешини, Бој на Мишару, Смрт Марка Краљевића, две песме хагиографског карактера о Светом Сави и друге. У вечерашњој емисији чућемо причу о животу и стваралаштву Филипа Вишића.

Аутор емисије: Миља Милосављевић

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом