четвртак, 13. апр 2023, 10:05
У Србији све мање рибњака
У Србији је у току пилот пројекат раног откривања трбушне анеуризме. Реализован је већ у неколико градова и до сада је прегледано више од 2 хиљаде грађана, а откривено 50-ак анеуризми. Зашто су ови прегледи важни и ко и како може да дође на њих - нека су од питања на која тражимо одговоре од проф. др Слободана Цветковића, са Клинике за васкуларну хирургију Клиничког центра Србије.
COVID-19 бацио је ново светло на значај примене напредних ДНК технологија и познавања еволуције патогена у борби против претећих инфективних болести. У Србији се савремене молекуларне и биоинформатичке методе највећим делом користе у истраживачке сврхе, а потреба је да што пре удју у праксу. То је била главна тема недавно одржаног конгреса микробиолога, а тим поводом наша гошћа је др Ирена Аранђеловић, из Удружења микробиолога.
Србија је пре само деценију и по имала рибњаке на површини од око 12.000 хектара, а данас се производња рибе свела на свега 3.500 хектара, јер су се претходних година многи рибњаци угасили. Зашто смо дошли у овакву ситуацију и шта је потребно да ова грана поново стане на ноге, питања су за Александра Стајчића, директора „ДТД рибарства” и потпредседника Групације за рибарство при Привредној комори Србије.
Говорићемо и о најављеној забрани продаје електронских цигарета малолетницима, а саговорница нам је др Ика Пешић, специјалиста за одвикавање од пушења и бивша чланица Националне Комисије за контролу дувана.
Уредник и водитељ Оливера Стајић
Autor:
разни аутори
Животне теме, атрактивни гости, добро расположење - анализа актуелних дешавања, вести из земље и света. [ детаљније ]
Коментари