Читај ми!

У Србији све мање рибњака

У Србији је у току пилот пројекат раног откривања трбушне анеуризме. Реализован је већ у неколико градова и до сада је прегледано више од 2 хиљаде грађана, а откривено 50-ак анеуризми. Зашто су ови прегледи важни и ко и како може да дође на њих - нека су од питања на која тражимо одговоре од проф. др Слободана Цветковића, са Клинике за васкуларну хирургију Клиничког центра Србије.

COVID-19 бацио је ново светло на значај примене напредних ДНК технологија и познавања еволуције патогена у борби против претећих инфективних болести. У Србији се савремене молекуларне и биоинформатичке методе највећим делом  користе у истраживачке сврхе, а потреба је да што пре удју у праксу. То је била главна тема недавно одржаног конгреса микробиолога, а тим поводом наша гошћа је др Ирена Аранђеловић, из Удружења микробиолога.

Србија је пре само деценију и по имала рибњаке на површини од око 12.000 хектара, а данас се производња рибе свела на свега 3.500 хектара, јер су се претходних година многи рибњаци угасили. Зашто смо дошли у овакву ситуацију и шта је потребно да ова грана поново стане на ноге, питања су за Александра Стајчића, директора „ДТД рибарства” и потпредседника Групације за рибарство при Привредној комори Србије.

Говорићемо и о најављеној забрани продаје електронских цигарета малолетницима, а саговорница нам је др Ика Пешић, специјалиста за одвикавање од пушења и бивша чланица Националне Комисије за контролу дувана.

Уредник и водитељ Оливера Стајић

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње