Читај ми!

Реприза

Јосиф Панчић

Јосиф Панчић (1814-1888) научник светског гласа, био је лекар, ботаничар, природњак, професор Велике школе и први председник Српске краљевске академије. Био је велики заљубљеник у природу. Открио је нову врсту четинара која је по њему названа Панчићева оморика, а по њему је назван и највиши врх Копаоника (Панчићев врх) на коме се налази маузолеј са његовим посмртним остацима.

Панчићево најзначајније писано дело је први опис диверзитета биља Србије: ''Флора кнежевине Србије''. Књига је изашла из штампе 1874. године, а 1884. издати су њени додаци. Доживела је неколико посмртних, савремених издања. Панчић се није интересовао само за биљке. Осим флористичких, објавио је низ ентомолошких, ихтиолошких и других природословних радова. Иако је био научник, његов начин писања  био је свима разумљив и литерарно веома леп.Панчићево најзначајније писано дело је први опис диверзитета биља Србије: ''Флора кнежевине Србије''. Књига је изашла из штампе 1874. године, а 1884. издати су њени додаци. Доживела је неколико посмртних, савремених издања. Панчић се није интересовао само за биљке. Осим флористичких, објавио је низ ентомолошких, ихтиолошких и других природословних радова. Иако је био научник, његов начин писања  био је свима разумљив и литерарно веома леп. У вечерашњој емисији чућемо причу о животу и научном раду овог нашег угледног научника.

Аутор емисије: Момчило Буловић

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње