Реприза

Први часовници у Београду

У причу о првим јавним уличним часовницима у Београду, увешће нас прича о првом јавном уличном часовнику уопште, који је постављен у Паризу 25. марта 1370. Њега је изградио немачки часовничар Хенрих Вик, по наруџби краља Карла V. Вик је овај часовник израђивао осам година док га није поставио у париској улици.

А када је Београд стекао први јавни улични часовник? Било је то у време аустријске окупације града, 1717. године. Часовник се налазио на врху командантове управе на Дорћолу, који је избијао и оглашавао пуне сате, што је тада била прилична реткост. Људима се овај часовник много допао, па је одмах решено да се постави још један велики часовник. Он је поручен у Бечу, допремљен у Београд и намештен на кући варошког магистрата.

Јавне часовнике су потом добила и многа друга здања. Налазимо га тако на Сахат кули, на Дому војске у Васиној, на згради Војне болнице, на Народном музеју, на Народном позоришту, на Крсмановићевој кући на Теразијама, на железничкој станици… Сви ови часовници, од свог настанка, људима су казивали тачно време, али и чинили да се они градски простор, његове улице и тргове, осете на приснији начин.

Аутор емисије: Бранилав Тодоровић Клинић

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње