Сигурност сигурних кућа

У Србији тренутно ради 11 сигурних кућа за жене и жртве насиља у породици и једно прихватилиште за жртве трговине људима, што је тек четвртина прописаног стандарда који важи у земљама Европске уније. Ови подаци су део резултата првог истраживања овог типа у нашој земљи, које је део кампање удружења грађана Атина под називом "Сигурне куће. Сигурне жене." Поред недовољног броја расположивих места, кориснице сигурних кућа се суочавају и са безбедносним ризицима, а само пет сигурних кућа, тренутно, има лиценцу за рад. Циљ овог истраживања је био да се утврди реално стање, када је реч о пружању услуге прихватилишта за жене и децу жртве насиља, као и да се мапирају изазови са којима се сигурне куће суочавају. О томе разговарамо са једном од ауторки Истраживања, Милицом Глишић, социјалном радницом из удружења Атина.

Више од половине данашње деце једног дана радиће послове који сада још не постоје, а до 2030. године стотине милиона жена ће прећи на професије које захтевају сложеније дигиталне и друштвене вештине. Глобално посматрано, у најсавременијим областима као што је вештачка интелигенција, само један од пет професионалаца је жена, Последње заједничко истраживање УНДП-а и Регионалног савета за сарадњу, показало је да је удео жена у такозваним СТЕМ занимањима (наука, технологија, инжењерство, математика) на западном Балкану само 14 одсто. Зато је циљ кампање “Изабери СТЕМ будућност”, коју је најавио Савет за регионалну сарадњу, подстицање младих жена и девојака да остваре каријеру у овим областима , а о томе за наш програм говори Татјана Кецојевић, представница Регионалне мреже жена у СТЕМ областима.

У Манаковој кући, а под окриљем Етнографског музеја, у току је изложба уникатних одевних и декоративних текстилних предмета „Пренеси даље...”, која својим називом успоставља дијалог између прошлости и садашњости, између историјског костима и савремених тканина и одеће, где се чудно и необично преплићу у својеврсној бури овог века. О Изложби, као и о дубљим значењима коришћења карактеристчних детаља одеће из прошлих времена у садашњости, разговарамо са костимографкињом и кустоскињом Миленом Ђурица, начелницом у Манаковој кући.

Са вама је Мирјана Никић.

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње