субота, 18. феб 2023, 10:05
Реприза
О балету Соње Лапатанов и успесима српских научника и уметника у Америци
У репризном издању емисије „Доживети стоту“ из априла и септембра 2019. године емитоваћемо интервјуе са нашим врхунским професионалцима.
Подсетићемо на необичну животну причу чувене балерине руско-немачког порекла Соње Николајевне Лапатанов. Говориће о својим наступима у београдском Народном позоришту у Београду, али и на светским балетским сценама. Осврнуће се и на дане детињства у Београду, на путовања у више од стотину земаља света, и на путописне књиге у којима је сабрала необичне пределе и људе које је упознала обилазећи планету.
Представићемо и академика проф. др Мирослава Крстића и његов професионални и животни пут од пиротске гимназије до Универзитета „Калифорнија" у Сан Дијегу. Упорност, рад, одрицање, мало среће и велика подршка мајке Ружице и оца Радише били су „ветар у леђа" нашем признатом научнику и редовном иностраном члану Српске академије наука и уметности (САНУ). А темељ великом знању дугује Електротехничком факултету у Београду где је, како каже, учио од професорске елите свога времена.
Објавићемо и разговор са времешним сликарем и писцем Богданом Мишчевићем, родом са Кордуна који више од четири деценије живи у Балтимору. Својим платном "Српски тотем" и романом "Боје Ботичелијевог гласа" шири истину о знаменитим Србима који су променили свет.
Богдан Мишчевић је тешком муком, од Кордуна, преко Београда, Лозане и Париза, успео да „прегази" Атлантик и стигне у Америку. И у дубокој старости се бори за истину о српском народу.
Уредник и водитељ Марина Стојадиновић.
Музички уредник Драган Димић.
Радио Београд Један, 10:05.
Насловна страница - академик Мирослав Крстић (Фото/М. Стојадиновић)
Autor:
Марина Стојадиновић
Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет четири године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]
Коментари