среда, 15. феб 2023, 13:05
Породична прича
Све је у реду, а онда на једном прегледу чујете реченицу: "Ваше дете има рак"."Да се ово мени догађа не бих издражала, али пошто је у питање дете, онда се све може, не знам како и одакле снага, просто морате" каже мама Радислава Балтић из Зрењанина, а док је старијег сина од 3, 5 године водила не хемиотерапије у стомаку растао је млађи син. Она је гошћа у данашњој Фамилиологији. А повод нам је Међународни дан деце оболеле од рака.
Процењује се да у Србији свакога дана од рака оболи једно дете, а сваке године најмање умре 'једно одељење'. Први пут у Европском парламенту, ових дана нашли су деца и млади оболели од рака.
"Можда нисам ни дозвољавала, нисам желела да видим те неке чудне погледе када неко сретне на улици ћелаву девојчицу. Нисам себе видела са периком или са марамом. Отишли смо да купимо перику, али када сам је ставила код куће, схватила сам да то нисам ја и да не желим да се кријем испод тога и да не желим да видим да ли ће ме неко гледати чудно или ће у мене упирати прстом" каже једна млада и насмејана девојка, која ће ускоро дипломирати на Факултету организационих наука у Београду, а дуги низ година волонтира и пружа подршку деци и родитељима у Удружењу НУРДОР. Зове се Александра Љајић, а са 14 година саопштено јој је да има леукемију. И она ће у данашњој Фамилиологији причати своју причу, од почетка.
У Бриселу је 7. фебруара одржана конференција Генералног директората за истраживање и развој Европске комисије на тему „Решавање потреба младих преживелих од рака". Уочи Међународног дана деце оболеле од рака представљен је и међународни водич "Касне последице лечења дечјег рака", а једна од ауторки тог водича је Драгана Радуловић, извршна дирекотрка Удружења "Чика Боца и МладиЦе" која је такође једна од гошћи Фамилиологије. Изнеће нам и нове информације у вези са решењем проблема ''Дугорчног праћења и транзиције младих са педијатрија на одељења за одрасле' из недавног разговора са министарком здравља проф. др Даницом Грујичић.
Данас је и Сретење Господње.
Колико и да ли верујемо/не верујемо у оздрављење, да ли је болест увек страшна, а дијагноза коначна. Колико нам и да ли вера може помоћи када чујемо реченицу: "Ваше дете има рак." Ово су само нека од питања на које нам одговара млади теолог, професор верске наставе у неколико школа у Мајданпеку, песник Спасоје Јоксимовић.
Аутор и водитељ: Слађана Бушић
Фотографија: Александра Љајић (једна од гошћи данашње Фамилиологије)
Autor:
Редакција за децу и младе
Програм за децу и младе Радио Београда 1 постоји пуних шест деценија. Од тренутка када је Радивоје Лола Ђукић добио «партијски» задатак да организује нешто што би деци тих година било забавно и корисно, он је, талентован и мудар, направио дечју групу. [ детаљније ]
Коментари