Читај ми!

Реприза

Лепа писма српске књижевности

Људски лик писаца чија дела волимо да читамо често можемо да упознамо преко писама које су они писали. Барем је тако било у прошлости. Савремена технологија, телефон, интернет и мобилни телефони, то су у знатној мери променили. Јер као и сви други људи, и савремени писци данас у комуникацији најчешће користе на брзину састављене мејлове и СМС поруке које, најчешће, нико не чува. Брзина живота и ту је узела свој данак.

Током 19. и 20. века, када се живело знатно спорије, и комуникација је била другачија. Писци су паралелно са својим делима састављали и писма, трудећи се да она буду јасно и лепо срочена, и њима су се они обраћали другим писцима, драгим особама, родбини или неким институцијама. Та писма писана су са свешћу да ће као документи претрајати, и најчешће су она и сачувана.

У вечерашњој емисији ''Код два бела голуба'', скренућемо вам пажњу на нека лепа и занимљива писма српских писаца 19. и 20. века. У томе ће нам помоћи књига ''Ковертирана књижевност - лепа писма српских писаца'' Радована Поповића.

Завирићемо тако у свет коресподенције Вука Стефановића Караџића, Милице Стојадиновић Српкиње, Бранка Радичевића, Јована Јовановића Змаја, Лазе Костића, Иве Андрића, Анице Савић Ребац, Јована Дучића, Милоша Црњанског, Исидоре Секулић, Милана Кашанина, Десанке Максимовић и још неких књижевника.

У писмима која су писали, писци често показују свој стваралачки, али и свој људски лик. Било да се неком обраћају за помоћ, да критикују или грде, да исказују чежњу, бригу, тугу, радост или љубав, ова писма писце често приказују - како то рече Исидора Секулић - без шминке и улепшавања.


Аутор емисије: Војислав Карановић

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње