Стеван Сремац, писац са бележницом

Стеван Сремац, писац и академик, био је књижевни стваралац епохе реализма. Како су његови родитељи преминули док је још био дете, о Стевану се бринуо његов ујак, књижевник Јован Ђорђевић. Стеван Сремац је учествовао у ратовима 1876-1878. године. Школовао се и одрастао у Београду, а почео је релативно касно да се бави књижевношћу, у својим тридесетим годинама.

Најпознатија Сремчева дела су "Ивкова слава", његово најбоље компоновано дело, "Поп Ћира и поп Спира",  један од најбољих хумористичких романа у нашој књижевности и "Зона Замфирова". Иначе, Сремац је био познат као ''писац са бележницом''. Сва дела која је написао настала су из прича које је прикупио и његових запажања које је бележио путујући кроз Србију. О томе сведоче и његове следеће речи: ''што да измишљам теме када их сам живот у изобиљу нуди и људе кад их посве дневно проматрам по улицама и кафанама''. Сремац је успео да кроз хумор и сатиру прикаже разноврсан српски менталитет. Његова дела била су препуна локализама и како војвођанских тако и јужњачких обичаја. Дело ''Ивкова слава'' из 1895. године донело му је књижевну славу. По познавању домаће и стране књижевности и начитаности, спада у најобразованије српске писце друге половине 19. века.

У вечерашњој емисији чућемо причу о животу и књижевном раду овог нашег значајног писца.

Аутор емисије: Бранислав Тодоровић Клинић.

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње