Читај ми!

О Дану примирја и процесима који доводе до рата или мира

Дан примирја у Првом светском рату обележава се у Србији и свету у знак сећања на 11. новембар 1918. године када су силе Антанте потписале примирје са Немачком. Тим поводом у Паризу се одржава Париски форум о миру под мотом „Савладавање вишеслојних криза“ на коме учествује и председник Србије Александар Вучић. Зашто је важно сећати се тог датума од кога нас деле сада већ 104 године? Како се о рату и миру размишљало тада а како данас? Који процеси су покренули светске ратове и зашто је свет сада опет на ивици великог сукоба?

Србија је у Првом светском рату учествовала на страни сила победница али и изгубила трећину свог предратног становништва, чак 62% мушке популације од 18 до 55 година. Херојске борбе, завршно са пробојем Солунског фронта остале су генерацијама за памћење и препричавање. Ипак, по окончању Великог рата, формирана је Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца, а то је потез који и век касније многи сматрају историјском грешком. Да ли је могло и требало одиграти другачије?

Саговорник емисије је Огњен Карановић, историчар из Центра за друштвену стабилност.

Уредник и водитељ је Ивана Прибићевић.

У средишту пажње У средишту пажње

Autor:
Редакција магазинског програма

Свакога радног дана емисија "У средишту пажње" доноси интервју са нашим најбољим аналитичарима и коментаторима, политичарима и експертима, друштвеним иноваторима и другим познатим личностима, или личностима које ће убрзо постати познате. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње