субота, 12. нов 2022, 13:05
У железничком вагону маршала Фоша
Потписивањем примирја између сила Антанте и Немачке, у специјалном железничком вагону француског маршала и врховног команданта савезничких снага Фердинанда Фоша, у шуми код француског града Компјења, 11. новембра 1918. године, у 11 сати, завршен је Први светски рат.
Немачку делегацију предводио је Матијас Ерцбергер, политичар кога су немачки националисти убили као издајника у атентату 1921. Чињеницу да је био цивилно лице приликом потписивања примирја, нацисти су касније искористили да порекну да се немачка војска икада предала. У Француској, понуда о мировним преговорима изазвала је подељене реакције. Председник Рејмон Поенкаре и генерал Филип Петен желели су да искористе војну превласт на терену како би силом избацили Немце из Белгије, заузели Немачку и потукли непријатеља "до ногу". Међутим, врховни командант савезничких снага на Западном фронту, маршал Фердинанд Фош и председник владе Жорж Клемансо, сматрали су да је француска војска исувише исцрпљена да би се упустала у освајачке походе. Осим тога, одлагање примирја увећавало је ризик да се бољшевичка Русија намерачи на Немачку... У савезничкој делегацији, поред маршала Фоша, били су и адмирал Британске ратне морнарице сер Рослин Вимс и француски генерал Максим Вегон.
Уместо предлога за примирје, којем су се Немци надали, маршал Фош их је у име савезничких снага дочекао с низом неопозивих услова. Било је предвиђено да потписано примирје важи само 36 дана, али је оно било редовно обнављано све до закључивања коначног мировног споразума у Версају 28. јуна 1919. године.
Током два највећа светска ратна сукоба, железнички вагон маршала Фоша два пута ће ући у историју. Једном као симбол победе, други пут као симбол пораза.
У "Гостима из прошлости" - пет новембарских дана у железничком вагону француског маршала Фердинанда Фоша.
Аутор и уредник - Мирјана Блажић
Autor:
Стална екипа емисије: драмски уметник Милан Милосављевић, музички уредник Радмила Дујаковић, организатор Милена Борчанин и уредник Мирјана Блажић.
"Гости из прошлости" - мале приче о великим људима и vice versa. [ детаљније ]
Коментари