Читај ми!

Алекса Челебоновић

Браћа Марко и Алекса Челебоновић студирали су права. Обојица су, међутим, одлучили да се не баве оним за шта су се школовали, и нису погрешили. Марко је, као стваралац препознатљивог потеза и сензибилитета, постао један од најпознатијих српских сликара XX века. И Алекса је, најпре, емоције изражавао потезом кичице, али је ипак остао упамћен као водећи ликовни критичар, аутор специфичног мисаоног стила.

Ако би се у неколико речи, а сликовито, говорило о млађем брату, Алекси, Челебоновићу, редослед би био овакав: врсни уметник, естета, историчар и организациони прегалац, како је о њему забележио и мислио његов колега по кисту, Мића Поповић. Од сликара, преко критичара и професора на факултету, до активног учесника у теоретским расправама о почецима уметности и ствараоцима модерног времена, био је и тумач и судија ликовних дешавања код нас и у свету.

Алекса Челебоновић био је врхунски познавалац ликовне сцене свога доба. Прецизно око сликара учинило је да  види, проницљиво осети и оцени мисао стваралачког процеса уметника, а урођена суптилност изражавања, да је сликовито преточи у језгровиту и тачну реч. Оставио нам је четрдесетак слика, али, пре свега критике, осврте, теоријске расправе и монографије. Уметник, естета, историчар, аутор више књига, студија и текстова, покретач и оснивач часописа и новина, члан ликовне групе групе ''Десеторо'', Алекса Челебоновић је својим стваралачким радом оставио видан траг у нашој култури. У вечерашњој емисији говоримо о Алекси Челебоновићу.

Аутор емисије: Александра Јагодић
 

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом