субота, 29. окт 2022, 10:05
Седам деценија брака Вере и Мите са Шар-планине
Како живе српски пензионери на Косову и Метохији? Колико им помажу локалне самоуправе, а колико држава? Иако већина има ниске пензије и живот им није лак, дане проводе у удружењима где уз „чашицу разговора“ забораве на самоћу. О плановима и сарадњи са колегама у централној Србији и Војводини сазнаћемо више од председника Савеза пензионера Косова и Метохије и Удружења пензионера Грачанице Веска Стојковића.
Поводом Светског дана менталног здравља, Црвени крст Србије и Мрежа психосоцијалних иновација (ПИН) недавно су организовали панел дискусију „Брига о менталном здрављу као саставни део здравог старења". На скупу је скренута пажња на значај раног препознавања и лечења депресије код старијих људи како би се спречио развој других психо-соматских болести код ове популације.
О факторима ризика, симптомима и терапији депресије код старијих особа говориће неуропсихијатар, проф. др Александра Милићевић Калашић из Градског завода за геронтологију и палијативно збрињавање.
А колико ведар дух у познијим годинама чини живот лепшим и лакшим, потврдиће Мита (93) и Вера (87) Ђорић са Шар-планине. Недавно су прославили 70 година брака. Иако у дубокој старости, радују се сваком дану и живе уобичајено, спремајући зимницу и дрва за огрев, а у паузи играју карте - Таблић.
Платинасту свадбу су обележили у мају са комшијама, јер су им деца далеко. Али, живот славе сваки дан у свом дому, у селу Драјковце подно Шар-планине. Недавно их је посетила наша Тијана Сибиновић.
Уредник и водитељ Марина Стојадиновић.
Музички уредник Драган Димић.
Радио Београд Један, 10:05.
Насловна страница - Мита и Вера Ђорић (Фото/Т. Сибиновић)
Autor:
Марина Стојадиновић
Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет четири године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]
Коментари