Коча Поповић

''Све док нисам постао професионални новинар, у ''Политици'' 1952. године, о Кочи Поповићу нисам морао – а ни могао – знати много више него тадашњи, да кажем, просечни Југословен. Знао сам, дабоме, за име и легенду славног ратника, шпанског борца и пролетерског команданта... Био је идол и моје партизанске генерације, можда мање службено истицан са самог врха партијске и државне управе. Необичан и зато посебно привлачан. Али, као и сви озваничени идоли, некако далек, хладан.'' Овим речима новинар Александар Ненадовић започиње поговор за књигу својих разговора са Кочом Поповићем, објављену 1989. године. У тексту још каже да је дошао до закључка да ''особеност личности и улоге Коче Поповића није толико у сјају пратеће, једно време и подржављене легенде, колико у вишезначним, у понечем и болно противречним, дубинама његове људске, интелектуалне и политичке судбине.

Коча Поповић је био учесник Шпанског грађанског рата и Народноослободилачке борбе, народни херој, комуниста, филозоф, песник надреалиста, генерал-пуковник ЈНА, друштвено-политички радник и дипломата. У периоду од 1945. до 1953. обављао је функцију начелника Генералштаба ЈНА, од 1953. до 1965. функцију савезног секретара за иностране послове СФРЈ, а од 1966. до 1967. функцију потпредседника СФРЈ.

Вечерашња прича о Кочи Поповићу, ћутљивом сведоку бурних догађаја омеђених појавом надреализма и почетком распада СФРЈ, настала је на основу поменуте књиге Александра Ненадовића ''Разговори с Кочом'', монографије Душана Чкребића ''Коча Поповић - дубока људска тајна'', те других сведочанстава Поповићевих сабораца и поштовалаца.

Аутор емисије: Вуле Журић

 

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом