Читај ми!

Зашто су нам неопходне школоване културне дипломате?

Културна дипломатија, као део формалних међународних односа двају или више држава, постоји колико и сама дипломатија, па многи проучаваоци почетке њеног развоја налазе још у антици. Музе су умевале понекад да утишају, ако не већ да потпуно ућуткају, оружје и прве ходиле да поново приближе завађене. У савременом свету и новом добу глобализације, културна дипломатија добија на додатном значају, укључујући промену односа традиционалних центара моћи, али и зближавање, упознавање те потенцијално спречавање сукоба. Увелико се говори и о културној дипломатији на дигиталном пољу или дигиталној дипломатији. Све ово су били разлози зашто је Универзитет уметности у Београду одлучио да од академске 2023/24. године уведе нови мастер програм културна дипломатија у жељи да систематизује знања из различитих области и усаврши нове културне посленике. О томе ћемо разговарати са ванредном професорком београдског Факултета драмских уметности  Љиљаном Рогач-Мијатовић.

Александра Поповић, директорка пројекта "Србија иновира", чији је циљ да поспеши сарадњу у најперспективнијим областима националне привреде, стимулише технолошке иновације и тако подстакне целокупну привреду, приближоће нам значај покретања прва четири пилот суперкластера, организованих око четири технолошка домена са највећим потенцијалом за одрживи раст у Србији - wеб3 и блокчејн технологије, гејминг окружење и виртуелна реалност, напредна решења у медицинској технологији и биотехнологији и висока технологија у пољопривреди и индустрији хране. Конзорцијуми у сва четири домена почињу да раде на испуњавању амбициозних циљева зарад постављања темеља за убрзани развој српске привреде.

Осврнућемо се и на дводневну конференцију „Зелене перспективе развоја привреде и образовања'' Министарства просвете Србије и Немачке развојне агенције ГИЗ у оквиру пројекта „Дијалог о запошљавању младих, иницијатива и дуално образовање" у разговору са тим лидером пројекта Иваном Стојановићем.

У "Магазину на Првом" и о: 

- две изложбе - "Говор душе" етнолога Дијане Ристовић у Музеју Старо село у Сирогојно која представља преслице и марамице као предмете традиционалне љубавне комуникације и "Аб ово" археолога Јосипа Шарића у Земуну која доноси фотографије птица дунавског рита,

- а у сусрет овогодишњем Међународном дану избеглица, представићемо вам и социјално предузеће "Women on The Way" које запошљава жене избеглице које су аплицирале за азил у Србији.

Са вама - Елизабета Арсеновић.

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње