Читај ми!

Жупан Петар Брајан и Бела црква Каранска

“Основна мисао сваког образованијег човека средњег века јесте вера у вечно трајање које се постиже обезбеђивањембелега свог земаљског, материјалног постојања. То осећањебило је, ако се погледају сачуване цркве, веома изражено код српског народа. Остављајући траг о себи, Срби, а међу њима и њихова властела, показују свест о свом месту у васељени....Ми само наслућујемо у каквом су духовном заносу били средњовековни Срби слушајући појање хорова и речи чинодејствујућих, а поврх свега осећајући присуство светог Духа, материјализованог мирисом тамјана. Упирући очи ка Сведржитељу и уз то гледајући преко фресака и икона стару и нову историју, они су сами успевали да нађу себи место у том реду...”

У  светлу ових речи историчара уметности Ивана Ђорђевића из  књиге "Зидно сликарство српске властеле у доба Немањића", пратићемо архитектуру и програм сликарства Благовештењског храма, познатог као Бела Црква, у селу Карану крај Ужица, и идеје њеног ктитора, жупана Петра Брајана, из времена цара Душана. Њима посвећујемо вечерашњу емисију "Код два бела голуба".

Аутор: Александра Јагодић.

Музички уредник: Радмила Дујаковић.

 

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом