Читај ми!

Сусрет са стваралаштвом Душана Оташевића

У београдској галерији Рима, крајем 2021. године, била је приређена изложба  одабраних радова  академика Душана Оташевића, оних које је сам уметник објединио термином "прерађевине Оташевић".

„Прерађевине Оташевић јесу одредница којом се означава врста рада на слици и објекту и потенцира то да је узето нешто већ постојеће да би се понудило нешто другачије.", бележи Ирина Суботић  о једном значењу ове одренице врло важне за  целокупно стваралаштво Душана Оташевића и додаје:

„Ово је имало пресудну улогу у дефинисању уметниковог односа према историји уметности, као и према савремености, системом позајмица, апропријација, и нових тумачења, често у спрези с неочекиваним, готово надреалним односима, који и збуњују и...забављају."
 Изложба у галерији Рима била је и повод да у емисији "Код два бела голуба"  чујемо животну и уметничку  причу Душана Оташевића, о којем је у каталогу изложбе Невена Мартиновић записала и ово:

„Детињасти интелектуалац и духовити радозналац, Оташевић одговара моделу постмодернистичког уметника који са једнаким интересовањем пребира по рафовима историје уметности, књижевности, религије и митологије, техничких изума, научних и паранаучних теорија, колико и баналних навика и појава савремене свакодневице."

Једна од изложених  "прерађевина"  настала 2021. године,  на основу једне Ђотове слике,   приказује сусрет књижевника Данила Киша и сликара Душана Оташевића. Она је   призвала уметникова сећања на пријатеље, колеге, професорку Љубицу Цуцу Сокић у чијој класи је 1966. године  завршио Академију ликовних уметности ( данас Факултет ликовних уметности), на Београд свога детињства и младости, прве цртеже и прве  изложбе. На симбличан начин  рад "Сусрет" означио је и сусрет са стваралаштвом Душана Оташевића у емисији "Код два бела голуба".
 
Ауторка и уредница емисије: Тамара Крстић.

Музичка уредница:Радмила Дујаковић.

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом