Читај ми!

Гвозден Станковић Шане и у 101. години брине о себи сам

Гвозден Станковић Шане родио се 1. октобра 1921. године (по Јулијанском календару) у селу Јовац код Ћуприје. Данас живи у београдском Миријеву. Имао је богат, трновит и буран живот. У младости је био пилот, али га је вихор Другог светског рата вратио у родно Поморавље. Онда је постао машиновођа. Деценијама је управљао парним локомотивама од којих и „Оријент експресом“, једним од најславнијих возова у историји железнице на линији Париз – Истанбул. Стигао је и на крај света, у Аустралију и Тасманију, али љубав према возовима и „парњачи“ носи у срцу, и данас, у дубокој старости.

Чика Шане верује у рецепт за дуговечност. Поред генетике, после педесете године су важни правилна исхрана, умерена физичка активност, ведар дух и оптимизам. И одсуство дуванског дима и алкохола.

Иако није размишљао да му је име Гвозден судбински одредило дуг и здрав живот, чика Шане тврди да је сваки човек ковач своје среће и животног пута. Зато верује да је захваљујући добро „искованој срећи" доживео стоту годину.

Минуте за здравље издвојили смо за постковид саветовалишта у апотекама широм Србије. Процењује се да око 80 одсто људи који су боловали од короне имају неке од постковид симптома и да им треба помоћ. У апотеци, првој капији здравља, пацијент са тегобама ће моћи да добије савет или препоруку коме да се јави. О постковид саветовалиштима и већој контроли употребе антибиотика говориће директорка Фармацеутске коморе Србије Татјана Шипетић.

Рубрику за културу смо издвојили за документарни филм „Сведок" редитеља Дениса Бојића. Филм је посвећен професору доктору Зорану Станковићу, специјалисти судске медицине,  који се игром судбине нашао у вихору ратних дешавања Босне и Херцеговине. У фокусу овог остварења је човек и патриота  који је часно и одговорно радио свој посао и на себе преузео сведочанство о ужасима рата. Филм представља и националну почаст историјском делу и величини патолога Зорана Станковића, који нас је напустио прошлог октобра од последица корона вируса. Документарац ће бити реализован у копродукцији Радио-телевизије Републике Српске и Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица.

Уредник и водитељ Марина Стојадиновић.

Музички уредник Драган Димић.

Радио Београд Један, 10:05.

Насловна страница -  Гвозден Станковић Шане (Фото/М. Стојадиновић)

 

Доживети стоту

Autor:
Марина Стојадиновић

Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет четири године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње