Читај ми!

Украјина трећа недеља – на Истоку ништа ново

Председник Украјине Владимир Зеленски неочекивано је ове недеље изјавио да се охладио од НАТО и да је спреман да са Русијом разговара о компромису. То би подразумевало и преговоре о статусу Крима, Доњецке и Луганске републике. Он такође инсистира на директном сусрету са Путином, што у овој фази сукоба вероватно није могуће. Све то указује на комплексност руско-украјинских односа које, поред актуелне политике, детерминише и заједничка историја, култура, језик. О актуелном сукобу, али и свему што, упркос рату, спаја две земље говори Бранко Влаховић, дописник Новости из Москве.

После пада Берлинског зида и настанка униполарног света, НАТО пакт је преживео, али се отворило питање смисла његовог постојања. Смисао је накнадно пронађен у бројним интервенцијама, које су еуфемистички називане хуманитарним, превентивним и слично. Други доминантан принцип било је ширење НАТО на исток Европе. У последној фази, предвођен Америком, НАТО се приближио на корак до руске границе. Политику проширења, као и односе унутар алијансе анализира Владимир Трапара са Института за међународну политику и привреду.

Сукоб у Украјини изазвао је економски шок у целом свету па и код нас. Тешко је претпоставити како ће се даље развијати светска привреда и трговина, али је извесно да улазимо у сасвим нову фазу међународних економских односа. О томе за Магазин говори Топлица Спасојевић, члан председништва Савеза економиста и председник ИТМ групе, једне од највећих извозника у Русију

У Магазину, ублажавање епидемијских мера коментарише епидемиолог Радмило Петровић.

Уредник и водитељ Ана Томашевић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње