четвртак, 17. феб 2022, 10:05
Да ли би укидање права на патенте заиста довело до једнаког приступа вакцинама?
Прошло је више од годину дана од када су поједине чланице Светске трговинске организације предложиле да се током трајања пандемије произвођачи одрекну права на патенте за ковид 19 вакцине са циљем да се умање неједнакости које од почетка прате процес вакцинације. Тренутни подаци показују – у Африци је вакцинисано мање од десет одсто, док је у најбогатијим државама вакцинисано скоро 80 одсто становника. Одрицање од права на патент би значило да фармацеутске куће попут Фајзера или Модерне, дозволе другим компанијама да производе њихове вакцине, што би последично и повећало број доступних доза и смањило цену. Да ли би укидање права на патенте заиста довело до једнаког приступа вакцинама питамо председника Удружења за јавно здравље и међународног консултанта за имунизацију др Драгослава Поповића.
Село Ранче од Пљеваља је удаљено 13 а од Пријепоља 20 километара. Његови житељи, на ничијој земљи, на самој граници Србије и Црне Горе, и надморској висини од 1300 метара свакодневно прелазе два гранична прелаза. На коју год страну да крену, чека их полиција и контрола докумената. У селу је све измешано, и њиве и куће и сељани. Једни имају црногорско држављанство, други српско. Наша Наташа Аћимовић забележла је како се живи у селу у којем је граница поделила куће, имања па и цркву. У данашњем Магазину и о томе зашто се на планинини
Јабуци, која је ушла и у уџбенике историје, упркос постепеном развоју туризма, мештани жале да је њима време одавно стало.
Наши репортери проверавају да ли је непланирани други зимски распуст напунио домаће планине и бање. Чућете извештаје са Копаоника и Јастрепца и из Нишке Бање.
Са вама, Јелена Видић.
Autor:
разни аутори
Животне теме, атрактивни гости, добро расположење - анализа актуелних дешавања, вести из земље и света. [ детаљније ]
Коментари