Читај ми!

Здравље, интелигенција и орлово гнездо

Да ли је црвено месо здраво или штетно по наше здравље? Зашто је постало предмет бројних спорења међу научницима? Да ли постоји довољно релевантних истраживања која доказују његову штетност по наш организам? О томе када ова намирница може лоше утицати на наше здравље, разговарамо са др Миланом Балтићем, професором Факултета ветеринарске медицине у пензији.

Деценијама се тестови коефицијента интелигенције подвргавају испитивањима стручњака и из тога произилази, више пута потврђена констатација да се, глобално говорећи, праг људске интелигенције не побољшава. Што је још горе, он опада. До средине деведесетих година прошлог века, свуда у свету, средњи резултат добијен путем стотина хиљада тестираних инидивидуа био је у сталном порасту, затим, достиже горњу границу, а подследњих деценија више не напредује, већ се полако снижава. Да ли је човек досегао максимални праг интелигенције и које су биолошке границе наших когнитивних способности, питања су за др Невену Чаловску Херцог, психијатра.

Стручњаци Покрајинског завода за заштиту природе открили су ових дана, у Банату, током свог теренског рада, нови гнездећи пар изузетно ретког орла крсташа. Пар орлова је населио мало посећену пустару у широј зони Новог Милошева и започео изградњу гнезда. Орао крсташ је рањива врста на светском нивоу док је у Србији критично угрожен и прети му опасност од потпуног изумирања, они су најређе птице код нас, будући да њихова популација броји свега три одрасла пара. О томе разговарамо са Слободаном Кнежевићем из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије.

Са вама је Мирјана Никић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње