Читај ми!

“Сликар и берачица грожђа“

„Етнологија у писмима и сликама: словеначка прогнаница Марија Демшар о боравку у кући Персиде и Саве Шумановића, од 1941. до 1945. године" наслов је књиге на основу које је настао дугометражни играно- документарни фим "Сликар и берачица грожђа" сценаристе и редитеља Николе Лоренцина.

У писмима и белешкама Марије Демшар откривају се сасвим другачији фрагменти шидске свакодневице у ратним годинама.  Она нас води кроз  кућу Шумановиећвих ,  детаљно описује своје послове, навике, обичаје и породичне односе Шумановића. Упознаје нас са Госпођом како ословљава Персиду Шумановић и у наговештајима оцртава лик Господина Саве Шумановића.

Живот описан кроз низ детаља учинио је и то да нас како каже Никола Лоренцин кроз филм води субјективна камера Марије Демшар.

На трагу  погледа младе девојке  на свет непосредне стварности и живота у Шиду и у дому Шумановићевих  и сликаревог погледа из атељеа на свет његових слика  развија се јединствена и целовита филмска прича о последње две године живота Саве Шумановића, о стваралаштву које као да је настајало насупрот и упркос свету непосредне стварности.

О животу и стваралаштву Саве Шумановића и Марији Демшар  једна од девојака "модела" на његовој последњој слици "Берачице"  у емисији "Код два бела голуба говори Никола Лоренцин, сценариста и редитељ филма "Сликар и берачица грожђа".

Аутор и уредник емисије: Тамара Крстић.

Музички уредник: Радмила Дујаковић.

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом