Читај ми!

Све више држављана Србије враћа се у домовину

Ових дана у Србије бележи се рекордан број заражених корона вирусом од почетка пандемије. Поред заражених има и одређен број пацијената, којима је за одређене интервенције неопходна крв. За нама су празници када је уобичајено да се смањују залихе крви, тако да ће о тренутној ситуацији за наш програм говорити Ивана Родић из Института за трансфузију крви Србије.

Према резултатима истраживања које је спровео програм УН за развој, у Србију се од октобра 2020. до октобра 2021. године вратило 92.300 грађана. Да ли се може очекивати овакав тренд и у овој години и који су мотиви наших грађана за повратак разговарамо са Александром Јаковљевићем из Тачке повратка. Уједно ово ће бити тема и нашег данашњег питања јутра.

Пре два дана приликом одвајања и пада облоге вентилације објекта на пијаци у згради Старог Меркатора у Београду, повредјене су четири жене које су радиле у овом објекту. Од Јелене Николић из Градских пијаца сазнаћемо у каквом су здравственом стању и који су даљи кораци које ће предузети ово јавно комунално предузеће, како би се избегле нежељене ситуације у будућности.

Један број ромске деце у Београду је, из различитих разлога, приморано да раде и да живе на улици, што их спречава да редовно похађају школу. Привилегије које друга деца имају, попут биоскопа, спортских тренинга и других забавних активности, су ван њиховог домашаја. Троје некадашњих школских другова из Филолошке гимназије у Београду, који тренутно живе у Француској, Швајцарској и Норвешкој, осмисло је пројекат Спектива, који ће укључити око 30 деце школског узраста, корисника услуга београдског Свратишта за децу, која ће током два месеца имати прилику да посете музеје, биоскопе, али и да прате специјално креиране радионице програмирања и електронике.

Крајрем прошле године Радио Београд 2 расписао је конкурс за награду Никола Милошевић за најбољу књигу из области теорије књижевности и уметности, естетике и филозофије. Наш саговорник тим поводом је Ранко Стојиловић, уредник културног деска Радио Београда 2.

Пиротски ћилим иако спада у традиционалне производе и данас је актуелан, интригантан и веома тражен. Постоји иницијатива да се кандидује за Унескову листу светске културне баштине - што одавно заслужује. Друга страна медаље показује да је у Ћилимграду све мање ћилимарки, што може да доведе у питање опстанак једног од најпознатијих и најцењенијих Српских традиционалних производа.

Уредник и водитељ Биљана Шујдовић.

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње