Читај ми!

Слике Саве Шумановића у музејима

Радио Београд 1 у оквиру своје емисије "Код два бела голуба" обележава јубилеј 125 година од рођења Саве Шумановића. У вечерашњој емисији о стваралаштву Саве Шумановића говоре историчарке уметности Тијана Палковљевић Бугарски и Милана Квас.

Загреб у којем се школовао, Париз у којем је усвајао и развијао уметнички израз, Београд у којем је организовао своје најуспешније изложбе, Шид у којем је живео и у којем је изградио јединствену уметничку поетику, представљају кључна места на замишљеној мапи животних и сликарских путева Саве Шумановића, једног од наших највећих и најпознатијих модерних сликара.

Данас су на тој мапи уцртана и места и музеји у којима његова уметност и даље живи. Поред галерије слика „Сава Шумановић" у Шиду где се чува највећи део сложеног и обимног уметниковог опуса, Народног музеја у Београду и Музеја савремене уметности, важна места на тој мапи заузимају и Галерија Матице српске и Спомен-збирка Павла Бељанског.

Слике које се налазе у колекцијама ових музеја доносе нам још један поглед на стваралаштво Саве Шумановића, о којем ће у вечерашњој емисији "Код два бела голуба" говорити управница Галерије Матице српске Тијана Палковљевић Бугарски и Милана Квас, управница Спомен-збирке Павла Бељанског.

Аутор и уредник: Тамара Крстић

Музички уредник: Радмила Дујаковић

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом