Читај ми!

Вештачка интелигенција наша стварност

Крвна плазма пацијената који су се опоравили од ковида 19 не би требало да се користи у лечењу оболелих јер нема довољно доказа да побољшава њихове шансе за опоравак, поручила је Светска здравствена организација. Како тумачимо најновији став и треба ли да брину они који су били подвргнути таквој терапији- питања су за др Милицу Јовичић из Института за трансфузију крви.

Зашто је важно радити испитивања лекова на људима и може ли се без таквих медицинских експеримената постићи напредак у лечењу болести? Која се права и обавезе морају поштовати током истраживања? Како спречити евентуалне злоупотребе? Поводом конференције "Изазови у клиничким испитивањима лекова", која се одржава у Београду, разговараћемо са Зораном Аћимовићем, директором Академије за клиничка испитивања.

Пуштање у рад Националне платформе за вештачку интелигенцију, само је још један од фактора који учвршћује добру позицију Србије на међународној скали спремности за вештачку интелигенцију. Једини смо у региону који имамо стратегију за развој ове области, а са радом је почео и Институт за вештачку интелигенцију. Директор Института Дубравко Ћулибрк наш је саговорник.

Фонд за науку наменио је за младе научнике 30 милиона евра у наредне три године у оквиру програма ИДЕЈЕ. О томе ћемо више сазнати у разговору са директорком Фонда Милицом Ђурић Јовицић.

Уредник и водитељ Оливера Стајић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње