Читај ми!

125 година од рођења Саве Шумановића

Последња изложба слика Саве Шумановића

Радио Београд 1 у оквиру своје емисије" Код два бела голуба" обележава јубилеј 125 година од рођења Саве Шумановића. Вечерашња емисија повешће нас на велику и последњу изложбу слика Саве Шумановића, која је одржана септембра месеца 1939. године у Београду.

Те 1939. године трећи септембар је падао у недељу. Немачка војска је већ трећи дан продирала у дубину Пољске. У Београду се одржавала велика међународна аутомобилска и мотоциклистичка трка.

У сенци ових главних вести о ратној и аутомобилској буци, на седамнестој страни "Политике" тог 3. септембра налазила се и најава отварања Шумановићеве изложбе:
"Данас пре подне у 11 часова, у седам дворана Новог универзитета на Краљевом тргу, биће отворена изложба слика господина Саве Шумановића. На изложби биће изложено преко четири стотине актова, пејзажа, мртвих природа, композиција.

Приликом отварања изложбе г. Саве Шумановића говориће г. Тодор Манојловић, књижевник, о сликарству излагача..."

Шумановић је изабрао Тодора Манојловића да говори на отварању његове велике изложбе јер је својим ликовним критикама на неки начин и одредио суштинске токове и промене, етапе и преокрете у сликаревом раду. О изложби коју је отворио 3. септембра 1939. године писао је у два маха. Први пут је то било у часопису „Телеграм", а потом и на страницама „Српског књижевног гласника":

„Сава Шумановић је пантеиста, уметник чија се чулност и духовност спајају, сливају у једну једину пламтећу емоцију, у један једини неодољиви полет ка лепоти - која се чаробно остварује у његовим светлим, визионарским сликама."

Аутор емисије: Вуле Журић

Музички уредник: Снежана Станојевић

 

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом